Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Słońce i Planety

Ikona obiektów Zadania

1. Wypisz wszystkie planety wchodzące w skład Układu Słonecznego.

2. Zachowaj kolejność od tej znajdującej się najbliżej Słońca do tej znajdującej się najdalej.

3. Napisz: które planety nazywamy skalistymi, które nazywamy gazowymi olbrzymami a które nazywamy logowatymi karłami.

4. Wejdź na stronę http://www.solar.po.opole.pl/ i porównaj wielkość planet w stosunku do Słońca.


Ikona obiektu Analiza tekstu

Struktura i pochodzenie Układu Słonecznego

Układ Słoneczny jest układem ciał astronomicznych znajdujących się pod wpływem pola grawitacyjnego Słońca, związanych wspólnym pochodzeniem. Składa się ze Słońca, czterech planet skalistych (Merkurego, Wenus, Ziemi i Marsa) oraz ich naturalnych satelitów (księżyców), pasa planetoid, czterech planet gazowych (Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna) wraz z satelitami, pięciu planet karłowatych, tzw. pasa Kuipera, czyli zbioru niewielkich obiektów leżących poza orbitą Neptuna, komet, ciał meteorowych oraz pyłu i gazu międzyplanetarnego. Słońce zawiera w sobie 99,866% masy zawartej w ciałach Układu Słonecznego (bez gazu i pyłu międzygwiezdnego).

Układ planetarny uformował się przed około piecioma miliardami lat, najprawdopodobniej z tego samego obłoku gazowo-pyłowego, z którego powstało Słońce, w procesie tzw. akrecji. Polegał on na tym, że pośrodku obłoku gaz kurczył się szybciej niż w jego zewnętrznych warstwach, dzięki czemu doszło do utworzenia się ciała centralnego (proto-Słońca), otoczonego gazowo-pyłowym dyskiem. Kurczenie się praobłoku nastąpiło prawdopodobnie na skutek wybuchu w bezpośrednim sąsiedztwie gwiazdy Supernowej. Stopniowo w dysku gazowo-pyłowym tworzyły się tzw. agregaty, wychwytujące i przyłączające do siebie coraz więcej cząstek, aż wreszcie doszło do fragmentacji zewnętrznej części obłoku oraz kondensacji materii wokół tzw. planetozymali, wskutek czego wykształciły się oddzielne planety. Różne warunki powstawania sprawiły, że obecnie mamy dwie wyraźnie różne grupy planet: zewnętrzne (gazowe) – typu jowiszowego i wewnętrzne (skaliste) – typu ziemskiego.

Promień Układu Słonecznego, łącznie z tzw. obłokiem Oorta (hipotetyczną otoczką Układu zawierającą setki miliardów lodowo-kamiennych obiektów) wynosi ok. 200 000 jednostek astronomicznych (średnich odległości Ziemi do Słońca), to jest około 29.92 biliona kilometrów. Orbity planet są praktycznie współpłaszczyznowe (nachylenia wynoszą od 0°46' dla Urana do nieco ponad 7° dla Merkurego) i tylko nieznacznie odbiegają od orbit kolistych (najsilniej ekscentryczna jest orbita Merkurego).

Orbity planetoid, a szczególnie komet, są bardziej zróżnicowane. Planetoidy poruszają się po orbitach eliptycznych wokół Słońca, głównie w pasie leżącym pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Komety, których źródłem jest prawdopodobnie wspomniany obłok Oorta, poruszają się po wydłużonych elipsach, czasem nieodróżnialnych od parabol.

 

(http://www.solar.po.opole.pl/)

Odwzoruj w programie Paint wielkości planet Układu Słonecznego. Uwzględnij w odwzorowaniu tzw. Pas Kuipera. Odwzoruj również kolory planet.

Kiedy uformował się Układ Słoneczny?

Oblicz przy pomocy narzędzia "Kalkulator" lub za pomocą arkusza kalkulacyjnego ile to jest dni.

Jak się nazywa zjawisko wybuchu (tzw. "śmierci gwiazdy") w efekcie czego powstaje po jakimś czasie nowa gwiazda?

"Promień Układu Słonecznego, łącznie z tzw. obłokiem Oorta (hipotetyczną otoczką Układu zawierającą setki miliardów lodowo-kamiennych obiektów) wynosi ok. 200 000 jednostek astronomicznych (średnich odległości Ziemi do Słońca), to jest około 29.92 biliona kilometrów."

Odległość z Warszawy do Paryża wynosi 1600 kilometrów. Ile razy większy jest promień Układu Słonecznego od długości drogi z Warszawy do Paryża?


Planety okrążają Słońce po orbitach w kształcie elipsy. Narysuj w programie Paint elipsę.

Przerysuj symbole ciał niebieskich:

Ikona obiektu Analiza tekstu

http://www.solar.po.opole.pl/

Oblicz ile razy Ziemia wykona pełny obrót wokół Słońca po swojej orbicie gdy Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton wykonają pełny obrót wokół Słońca.

Oblicz ile razy Merkury i Wenus wykonają pełny obrót wokół Słońca gdy Ziemia wykona pełny obrót.